stoiximan

H Ρεάλ Σοσιεδάδ φιλοξενεί απόψε (22:00) τη Βαγιαδολίδ για την 26η αγωνιστική της La Liga και o Stoiximan την προσφέρει με πλήθος αγορών.

Η Σοσιεδάδ βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση,  προέρχεται από 4 σερί και 6/7 νίκες για όλους τους θεσμούς! Το Σάββατο ήταν κυρίαρχη επί της Βαλένθια με το τελικό 3-0 να αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Ο Μερίνο άνοιξε το σκορ στο 12’, ο Μονρεάλ έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ο Γιανουζάι διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το 48ο λεπτό. Έτσι η ομάδα του Αλγκουαθίλ ανέβηκε στην 6η θέση, με 40 πόντους, στο -3 από την πρώτη 3αδα και την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύει στην έδρα της Μιραντές με την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό του Copa Del Rey!

Η Βαγιαδολίδ από τη μεριά της έχει διαφορετικούς στόχους. Προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό και βρίσκεται στην 15η θέση με 29 πόντους και στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Από νίκη προέρχονται και οι παίκτες του Σέρχιο. Την Κυριακή ξεπέρασαν το εμπόδιο την Εσπανιόλ εντός έδρας (2-1) έστω και δύσκολα. Εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή των Καταλανών από το 25ο λεπτό και σκόραραν δις με τους Ραμίρες (77’) και Γκουαρδιόλα (83’), πριν μειώσει στο φινάλε η Εσπανιόλ.