Στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής στα προκριματικά του Euro 2020, η Ρωσία φιλοξενεί τη Σκωτία (21:45) και το Stoiximan την προσφέρει με πλήθος αγορών.

Από την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τα προκριματικά προέρχεται η Ρωσία, έχοντας προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Καζακστάν (0-4 εκτός), Σαν Μαρίνο (9-0 εντός), Κύπρο (1-0 εντός) και Σκωτία (1-2 εκτός). Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ φιλοξένησε το Καζακστάν, του οποίου και επικράτησε με 1-0. Το τέρμα του Μάριο Φερνάντες στο 89ο λεπτό, έκρινε και την αναμέτρηση. Σημειώθηκε N/G στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της παιχνίδια.

Αντιθέτως, την τρίτη διαδοχική της ήττα στα προκριματικά υπέστη η Σκωτία, μετά και από εκείνες κόντρα σε Βέλγιο (3-0 εκτός) και Ρωσία (1-2 εντός). Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Στιβ Κλάρκι φιλοξένησε το Βέλγιο, κόντρα στο οποίο παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, γνωρίζοντας την ήττα με το βαρύ 0-4. Βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα από το πρώτο ημίχρονο (9′, 24′, 32′), δεχόμενη και ένα τέταρτο, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Σημειώθηκε Over 2.5 στα τέσσερα τελευταία της παιχνίδια.