Στις 16:30, η Μπορούσια Ντόρτμουντ υποδέχεται τη Φράιμπουργκ για την 24η αγωνιστική της Bundesliga και o Stoiximan την προσφέρει με πλήθος αγορών.

Σε πελάγη ευτυχίας πλέει η Ντόρτμουντ στο ξεκίνημα του 2020, αφού μετά την πολύ καλή εμφάνιση και τη νίκη με 2-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν για τους “16” του Champions League, πέρασε νικηφόρα και από τη Βρέμη με το 0-2 επί της Βέρντερ. Στο ρελαντί αγωνίστηκαν οι παίκτες του Φαβρ, έπαιξαν όσο χρειάστηκε και με δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο πήραν το τρίποντο. Ο Ζαγκαντού άνοιξε το σκορ από εκτέλεση κόρνερ και ο ασταμάτητος Χάαλαντ έγραψε το 0-2 με όμορφο πλασέ στην κίνηση. Παρέμεινε έτσι στο -4 από την Μπάγερν και την κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Η Φράιμπουργκ αντιθέτως δεν πείθει μετά τη χειμερινή διακοπή. Το προηγούμενο Σάββατο δέχθηκε αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ με 0-2 και έχασε έδαφος στη μάχη για ένα εισιτήριο στο επόμενο Europa League.  Δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, όντα φλύαρη και ανούσια στην επίθεση. Ισορροπημένο το εκτός έδρας ρεκόρ της (4-4-4) χρειάζεται απόψε μία υπέρβαση για να πλησιάσει τη Σάλκε.