Στις 19:15, ο Άρης υποδέχεται τον ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική των playoffs και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Πικραμένοι και απογοητευμένοι θα μπουν στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης Άρης και ΠΑΟΚ, αφού την Τετάρτη αποκλείστηκαν αμφότεροι από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Άρης αν και δεν ήταν καλύτερος της “ένωσης” και με αρκετή δόση τύχης βρέθηκε “αγκαλιά” με την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, αφού προηγήθηκε με τον Μαντσίνι στο ξεκίνημα της επανάληψης και ο Ντιγκινί έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις. Η ΑΕΚ όμως είχε απάντηση και ο Λιβάγια έστειλε τη ρεβάνς στην παράταση με γκολ στο 96! Στο έξτρα μισάωρο η ΑΕΚ είχε περισσότερη ενέργεια και με τον Κροάτη επιθετικό βρήκε και δεύτερο τέρμα. Η ομάδα του Ένινγκ ξέμεινε ουσιαστικά από στόχους, αφού στα playoffs δεν κυνηγά κάτι απτό, αφού έχει εξασφαλισμένη παρουσία στο επόμενο Europa League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο στο “Καραϊσκάκης”, όμως η είσοδος του Φορτούνη λίγο πριν την ανάπαυλα άλλαξε το ρου του αγώνα. Ο Ολυμπιακός πίεσε και βρήκε το 1-ο από λάθος του Ίνγκασον. Ο Δικέφαλος του Βορρά πάλεψε για την ισοφάριση, όμως μάζεψε και δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του από… διαιτητική ασίστ. Ο Φερέιρα παρέμεινε στον πάγκο και η ομάδα του θα παλέψει με την ΑΕΚ για τη 2η θέση και το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Στο μεταξύ τους ντέρμπι του Ιανουαρίου, ο Άρης είχε επικρατήσει 4-2 σπάζοντας παράλληλα το απίθανο σερί 51 παιχνιδιών δίχως ήττα του ΠΑΟΚ!