Στις 21:45, στο Μάριο Ριγκαμόντι, η Μπρέσια υποδέχεται τη Νάπολι και το στοιχημαν την προσφέρει με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Η Μπρέσια βρίσκεται σε δυσχερή θέση, αφού είναι 19η με 16 πόντους και στο -7 από θέσεις σωτηρίας. Αγνοεί τη νίκη από τις 14 Δεκεμβρίου, μετρά 3 ισοπαλίες και 6 ήττες στα παιχνίδια που ακολούθησαν. Την Κυριακή είχε εξ αρχής πολύ δύσκολο έργο στην έδρα της Γιουβέντους και μοιραία ηττήθηκε από τους πρωταθλητές με 2-0. Βρέθηκε μάλιστα να παίζει και με παίκτη λιγότερο από το 37ο λεπτό, λόγω αποβολής του Αγιέ. Την προηγούμενη αγωνιστική έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με την Ουντινέζε.

Ανεβασμένη τον τελευταίο μήνα η Νάπολι, μετρά 5 νίκες και 1 ήττα από τις 21 Ιανουαρίου και μετά. Μετά το 0-1 επί της Ίντερ στον πρώτο ημιτελικό του Coppa Italia, την Κυριακή πέρασε νικηφόρα με το ίδιο σκορ και από τη Σαρδηνία. Ισορροπημένη η αναμέτρηση στην έδρα της Κάλιαρι, ο Μέρτενς σκόραρε το καθοριστικό τέρμα στο 65ο λεπτό. Οι Ναπολιτάνοι βρίσκονται στη 10η θέση με 33 πόντους, στο -2 από την 6αδα και την Τρίτη υποδέχονται την Μπαρτσελόνα στο Σαν Πάολο για τους “16” του Champions League.