Στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής στη Liga NOS, η Μπενφίκα φιλοξενεί την Πόρτο (21:00) το Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών.

Δυναμικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποιεί η Μπενφίκα. Για την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Μπρούνο Λάγκε φιλοξενήθηκε από τη Μπελενένσες, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Πήρε το προβάδισμα με τον Ράφα Σίλβα στο 58′, για να “κλειδώσει” το τρίποντο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πίτσι. Διπλασίασε έτσι τις νίκες της, μετά και από εκείνη της πρεμιέρας επί της Πάσος Φερέιρα (5-0 εντός). Αήττητη εδώ και 21 αγώνες στο πρωτάθλημα, μετρώντας 20 νίκες και μια ισοπαλία.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πόρτο. Για την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Σέρτζιο Κονσεϊσάο φιλοξένησε τη Σετούμπαλ, την οποία και συνέτριψε με 4-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ζε Λουίς, που σημείωσε χατ τρικ (1′, 20′, 63′), πριν ο Ντίαζ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 64ο λεπτό. Αυτοί ήταν και οι πρώτοι της βαθμοί για φέτος, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα από την Ζιλ Βιθέντε (2-1 εκτός), στην πρεμιέρα. Νικηφόρα τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της ματς στο πρωτάθλημα.