Στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής στη Vysshaya Liga, η Ενερτζέτικ Μινσκ φιλοξενεί τη Γκοροντέγια (17:30) και το στοιχημαν την προσφέρει με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Την πρώτη της απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα είχε η Ενερτζέτικ Μινσκ, μετά τις τρεις νίκες κόντρα σε ΜΠΑΤΕ (3-1 εντός), Ρουχ Μπρεστ (0-1 εκτός) και Μινσκ (2-0 εντός). Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Βλαντιμίρ Μπελιάφσκι φιλοξενήθηκε από την Τορπέντο Μπελάζ, από την οποία και ηττήθηκε με 2-0. Βρέθηκε πίσω στο 55′ και έντεκα λεπτά αργότερα, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, για το τελικό αποτέλεσμα. Σημειώθηκε No Goal και Under 2.5, στα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Αντιθέτως, η Γκοροντέγια πανηγύρισε τη δεύτερη σερί της νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας προηγηθεί εκείνη επί της Μπελσίνα (0-1 εκτός). Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Όλεγκ Ραντούσκο φιλοξένησε τη Ντινάμο Μινσκ, κόντρα στην οποία επικράτησε με 1-0. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αρκίποφ στο 14ο λεπτό, έκρινε και την αναμέτρηση. Σημειώθηκε No Goal και Under 2.5, στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της.