Στις 22:00, στο Emirates η Άρσεναλ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στη ρεβάνς του 0-1 στον Πειραιά και o Stoiximan την προσφέρει με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Στον πρώτο αγώνα του “Γεώργιος Καραϊσκάκης” ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια για 80 λεπτά τους “κανονιέρηδες”, είχε ευκαιρίες να προηγηθεί, όμως από τη στιγμή (81’) που είδε τον Λακαζέτ να σκοράρει έχασε το μυαλό του και κινδύνεψε να δεχθεί και άλλα τέρματα. Το 0-1 τον κρατά ζωντανό στην υπόθεση πρόκριση.

Την Κυριακή η ομάδα του Μάρτινς πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Κορυφαίος των “ερυθρολεύκων” ο Τσιμίκας, από τον οποίο ουσιαστικά προήλθε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 49ο λεπτό. Στη συνέχεια και μέχρι το φινάλε ο Ολυμπιακός αμύνθηκε σωστά δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα.

Η Άρσεναλ από τη μεριά της επικράτησε της Έβερτον 3-2 εντός έδρας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 1ο λεπτό, αλλά η αντίδρασή της ήταν εντυπωσιακή. Ο πιτσιρικάς Ενκέτια και ο Ομπαμεγιάνγκ γύρισαν το ματς μέχρι το 33’ και ο Γκαμπονέζος στράικερ έγραψε το 3-2 στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, αφού ο Ρισάρλισον είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.