Στις 18:15, στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ υποδέχεται τον Παναιτωλικό, στη ρεβάνς του 1-1 στο Αγρίνιο και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών.

Ο πρώτος προημιτελικός, στο γήπεδο του Παναιτωλικού έληξε 1-1. Ο Σβάρνας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 32ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Ντάουντα στο 60ο. Ελαφρώς καλύτερη η ΑΕΚ στο Αγρίνιο, πήρε προβάδισμα πρόκρισης. Η ομάδα που θα προκριθεί θα πλαισιώσει τους ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Άρη στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος

Η ΑΕΚ προέρχεται από δύο σημαντικές παρόμοιες νίκες σε ντέρμπι. Την Κυριακή πέρασε από την έδρα του Άρη χάρη στο γκολ του Αλμπάνη από το 5ο λεπτό. Πιέστηκε από τους γηπεδούχους στη συνέχεια, αλλά η αμυντική της συνοχή έχει βελτιωθεί δραστικά με τον Καρέρα στον πάγκο, όπως αποδείχθηκε και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, το οποίο κέρδισε επίσης με 1-0 και γκολ του Αραούχο από πολύ νωρίς. Παραμένει σταθερά στην 3η θέση της Σούπερ Λιγκ, στο -13 και -11 από τους προπορευόμενους.

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ την Κυριακή και μοιραία ηττήθηκε πολύ εύκολα με 3-1. Σε παθητικό ρόλο από το ξεκίνημα του αγώνα, ο Μουνιέ έχασε τη μοναδική καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε 1-1 και δευτερόλεπτα αργότερα(40’) έγινε το 2-0 από το “τριφύλλι”. Σταθερά στην προτελευταία θέση του πρωταθλήματος, στο +4 από τον Πανιώνιο.