Στις 19:30, στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Αστέρα Τρίπολης, στη ρεβάνς του 1-1 στην Τρίπολη και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών.

Η ομάδα που θα προκριθεί απόψε θα συμπληρώσει το παζλ των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος και θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό στην επόμενη φάση. Η “ένωση” προέρχεται από τη λευκή ισοπαλία της Κυριακής απέναντι στον Ολυμπιακό. Είχε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, γλίτωσε στο δοκάρι του Γκιγιέρμε και είδε τον Σιμόες να αποβάλλεται στο 87ο λεπτό.

Ο Αστέρας “έκλεψε” το βαθμό της ισοπαλίας στη Λαμία με το πέναλτι του Ιγκλέσιας στο 91ο λεπτό και με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-1. Μάλιστα οι Αρκάδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν παρότι αγώνιζονταν με παίκτη λιγότερο από το 72ο λεπτό, λόγω αποβολής του Ντάνι Σουάρεθ.

Στο πρώτο παιχνίδι της Τρίπολης, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρετζίς στο 20ο λεπτό, ο Ολιβέιρα ισοφάρισε από την βούλα του πέναλτι στο 33′, ενώ στο 70′ ο Μπαράλες απέτυχε να σκοράρει από τα 11 βήματα και να δώσει προβάδισμα πρόκρισης για τον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ στην ομάδα του.

Στο πρωτάθλημα, οι ΑΕΚ έκανε 2/2 νίκες με σκορ 2-3 στην Τρίπολη και γκολ του Σιμόες στο 93 και με σκορ 2-1 στο ΟΑΚΑ στις 18 Δεκέμβρη.