Στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων στο Copa America, η Χιλή αντιμετωπίζει την Ουρουγουάη (02:00) και το Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών.

Από τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη διοργάνωση προέρχεται η Χιλή, έχοντας προηγηθεί εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στην Ιαπωνία (4-0). Για την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Ρεϊνάλδο Ρουέδα αντιμετώπισε τον Ισημερινό, του οποίου επικράτησε με 1-2. Προηγήθηκε με τον Φουενσαλίδα στο όγδοο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 26′, για να επικρατήσει με το τέρμα του Αλέξις Σάντσες στο 51ο λεπτό. Απόψε, παίζει για δυο αποτέλεσμα, καθώς ακόμη και μια ισοπαλία, εξασφαλίζει την πρώτη θέση. Στα τρία τελευταία της παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, σημειώθηκε Over 2.5.

Για δεύτερο σερί παιχνίδια στη διοργάνωση παρέμεινε αήττητη η Ουρουγουάη, έχοντας προηγηθεί η νίκη της πρεμιέρας κόντρα στον Ισημερινό (4-0). Για την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Όσκαρ Ταμπάρες αντιμετώπισε την Ιαπωνία, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Μπορεί να βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (25′, 59′), ωστόσο έφτασε ισάριθμες φορές στην ισοφάριση, με τους Λουίς Σουάρες (πεν. 32′) και Χοσέ Μαρία Χιμένες (66′) να χρίζονται σκόρερ. Εξσφάλισε την πρόκριση και με νίκη απόψε θα περάσει στα προημιτελικά ως καλύτερη πρώτη του ομίλου. Στα πέντε τελευταία της παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, σημειώθηκε Over 2.5.