Για την 16η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι υποδέχεται τη Μάντσεστερ Σίτι (19:30) και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών.

Επιστροφή στις ήττες για την Τσέλσι, έπειτα από τη νίκη που πανηγύρισε επί της Φούλαμ (2-0). Την Τετάρτη, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι φιλοξενήθηκε από τη Γουλβς, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-1. Αν και προηγήθηκε με το τέρμα του Λόφτους-Τσικ στο 18′, είδε την αντίπαλό της να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατεί. Βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 31 βαθμούς, όσους έχει και η Άρσεναλ, κόντρα στην οποία υπερτερεί σε ισοβαθμία, απέχοντας δέκα από την κορυφή. Εντός έδρας παραμένει αήττητη σε οκτώ αντίστοιχα παιχνίδια για το πρωτάθλημα, με πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την Πέμπτη (13/12), θα αντιμετωπίσει τη Βίντι, εκτός έδρας, για την έκτη αγωνιστική του Europa League.

Αήττητη είναι στο φετινό πρωτάθλημα η Μάντσεστερ Σίτι, όπου σε 15 αναμετρήσεις έχει απολογισμό 13 νίκες και δυο ισοπαλίες. Την Τρίτη, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα αντιμετώπισε τη Γουότφορντ, εκτός έδρας, της οποίας επικράτησε με 1-2. Οι Σανέ (40′) και Μαχρέζ (51′) έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα τους, πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν για το τελικό αποτέλεσμα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ήτα η έβδομη διαδοχική της νίκη, φτάνοντας έτσι τους 41 βαθμούς και παραμένει σταθερά στην κορυφή, δυο βαθμούς πάνω από τη δεύτερη Λίβερπουλ. Σε εφτά εξόδους στη διοργάνωση, μετράει πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες, έχοντας δεχθεί μόλις δυο τέρματα.. Την Τετάρτη (12/12), θα αντιμετωπίσει τη Χόφενχαϊμ, εντός έδρας, για την έκτη αγωνιστική του Champions League.

*Αφορά το στοίχημα «Νικητής Αγώνα», πριν την έναρξη του παιχνιδιού.