Για την φάση των «16» του Europa League, η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχεται τη Μαρσέιγ (20:00) και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος στοιχημάτων και 0% γκανιότα*.

Ένα… βουνό καλείται να ξεπεράσει απόψε η Μπιλμπάο αν θέλει να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Η δίκαιη ήττα 3-1 στο πρώτο ματς με τη Μαρσέιγ δεν της αφήνει περιθώρια για οτιδήποτε διαφορετικό εκτός της φουλ επίθεσης, καθώς απαιτούνται τουλάχιστον 2 γκολ για να έρθει η ανατροπή της κατάστασης. Η ήττα απ’ τους Γάλλους ήταν μόλις η τρίτη φέτος στην Ευρώπη, οι δύο εξ αυτών έχουν έρθει εντός έδρας για τους Βάσκους. Την Κυριακή επέστρεψαν στις επιτυχίες έπειτα από τρεις αγώνες (0-1-2), καθώς επιβλήθηκαν 2-0 εντός έδρας της Λεγκανές.

Το απόλυτο «αφεντικό» του «ζευγαριού» είναι η Μαρσέιγ μετά το εντός έδρας 3-1 του πρώτου αγώνα κόντρα στην Μπιλμπάο. Καλύτεροι απ’ την αρχή ως το φινάλε οι Μασσαλοί, το υπέρ τους σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ υψηλότερο αν επιδείκνυαν πιο μεγάλα ποσοστά ευστοχίας, κυριάρχησαν και επέβαλλαν το παιχνίδι τους. Επέστρεψε στις νίκες πρωταθλήματος η Μαρσέιγ, καθώς επικράτησε με 1-2 της Τουλούζ και ανέβηκε στους 59 πόντους, ούσα στο -4 απ’ τη 2η θέση (Μονακό) και στο +5 απ’ την 4η (Λυών).

Για την ίδια διοργάνωση, η Άρσεναλ υποδέχεται τη Μίλαν (22:05) στο Λονδίνο και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος στοιχημάτων και 0% γκανιότα*.

Στο πρώτο ματς, στο Μιλάνο, η Άρσεναλ υποχρέωσε τους «ροσονέρι» στην εντός έδρας ήττα με 2-0. Αρχικά στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μικιταριάν άνοιξε το σκορ, και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ράμσεϊ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα. Πάντως, για την Premier League οι «κανονιέρηδες» έχουν χάσει σημαντικό έδαφος και λαμβάνουν την έκτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-6-10 και συντελεστή τερμάτων 55-41. Προέρχεται από το εντός 3-0 επί της Γουότφορντ.

Από την άλλη πλευρά, η Μίλαν δεν κατάφερε να προστατεύσει την έδρα της και το μέχρι τότε αήττητο της στην διοργάνωση διότι γνώρισε την ήττα με 2-0. Η πορεία του συνόλου του Γκατούζο στη Serie A, αυτήν την περίοδο, είναι άκρως ενθαρρυντική, αφού λαμβάνει την έκτη θέση της λίγκας με συγκομιδή 47 πόντων. Επίσης μετρά 14 νίκες, πέντε ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συντελεστή τερμάτων 38-30. Την Κυριακή, έφυγε με το διπλό από την έδρα της Τζένοα, επικρατώντας με 0-1, χάρη στο τέρμα του Αντρέ Σίλβα στις καθυστερήσεις.

Τέλος, για την 26η αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (21:00) και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος στοιχημάτων και 0% γκανιότα*.

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του, όταν υποδέχθηκε την Μπάμπεργκ, νίκησε με 87-79 και παρέμεινε δεύτερος της βαθμολογίας με ρεκόρ 18-7, ισόβαθμος με την Φενερμπαχτσέ. Για τη Stoiximan.gr Basket League, την περασμένη Δευτέρα, νίκησε 66-86 στο Ρέθυμνο, τον ΑΓΟΡ. Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει με ρεκόρ 8-8-17 μετά τη συντριβή του Αστέρα με 88-54. Την περασμένη Κυριακή θριάμβευσε στο πέμπτο «Clasico» της σεζόν με 94-72 επί της Ρεάλ.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Stoiximan.