Για την 25η αγωνιστική της La Liga, η Σεβίλλη υποδέχεται τη Μπαρτσελόνα (17:15) και ο Stoiximan παρέχει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και τρία παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Σεβίλλη, έχοντας απολογισμό μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάμπλο Μαντσίν αντιμετώπισε τη Βιγιαρεάλ, εκτός έδρας, γνωρίζοντας μια βαριά ήττα με 3-0. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 20′, ενώ στις καθυστερήσεις σημείωσαν και δεύτερο τέρμα, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Ήταν η πέμπτη αγωνιστική από τις έξι τελευταίες, που σημειώνεται το N/G. Παραμένει στην τέταρτη θέση, με 37 βαθμούς, ούσα ένα πόντο πάνω από την πέμπτη Χετάφε. Στις επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα ο απολογισμός της σε εντός έδρας αναμετρήσεις, μένοντας αήττητη στα εννέα τελευταία (7-2-0). Την Τετάρτη, επικράτησε με 2-0 της Λάτσιο, εντός έδρας, για τη φάση των “32” του Europa League.

Αήττητη παραμένει η Μπαρτσελόνα, εδώ και έντεκα αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, μετρώντας οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε φιλοξένησε τη Βαγιαδολίδ, της οποίας επικράτησε με 1-0. Το εύστοχο πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στο 43′, ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Τρίτο σερί ματς που ολοκληρώνεται με Under. Έφτασε έτσι τους 54 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή, ούσα στο +7 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης. Στις επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός για το φετινό πρωτάθλημα, μένοντας αήττητη στις οκτώ τελευταίες εξόδους (5-3-0). Στις τέσσερις από τις πέντε πιο πρόσφατες, διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Την Τρίτη, έμεινε στο 0-0 με τη Λυών, εκτός έδρας, για τη φάση των “16” του Champions League.

*Αφορά το στοίχημα «Νικητής Αγώνα», πριν την έναρξη του παιχνιδιού.