Για την τρίτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, η Μίλαν φιλοξενεί τη Ρόμα (21:30) και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος επιλογών.

Με άσχημο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Μίλαν, γνωρίζοντας την ήττα 3-2 από την Νάπολι εκτός έδρας. Αποδείχθηκε άξια της μοίρας της, αφού στο 49′ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0, δέχθηκε μέχρι το 67′ την ισοφάριση, για να χάσει και το βαθμό στο 80′ της συνάντησης (3-2). Υποδέχεται σε νέο ντέρμπι την Ρόμα και ευελπιστεί να φθάσει στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Στον αντίποδα, η Ρόμα σ’ ένα θεαματικό παιχνίδι αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Αταλάντα στο “Ολίμπικο”. Προηγήθηκε στο 2′ (1-0), είδε την αντίπαλο όχι μόνο να κάνει την ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά να πηγαίνει στην ανάπαυλα με… αέρα δύο τερμάτων (1-3). Στην επανάληψη άσκησε αφόρητη πίεση, μείωσε στο 60′ (2-3) και έφερε το ματς στα ίσα στο 82′ (3-3), λίγο έλειψε στο φινάλε να κάνει την ολική ανατροπή. Είχαν ξεκινήσει θετικά τις υποχρεώσεις τους στη Serie A οι “τζιαλορόσι” με το “διπλό” στο Τορίνο (0-1).

**Αφορά μόνο εγγεγραμμένα μέλη του Stoiximan.