Για την 17η αγωνιστική της 1. Bundesliga, η Ντόρτμουντ υποδέχεται τη Γκλάντμπαχ (21:30) και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα.

Από την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται η Ντόρτμουντ, η οποία μετρούσε δώδεκα νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ αντιμετώπισε τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-1. Έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ με δυο τέρματα (22′, 56′), το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με το τέρμα του Πάκο Αλκάθερ, εννέα λεπτά πριν από το φινάλε. Παρά την ήττα της αυτή, είναι στην πρώτη θέση, με 33 βαθμούς, έξι περισσότερους από τις Γκλάντμπαχ και Μπάγερν Μονάχου. Εντός έδρας παραμένει αήττητη, με εφτά νίκες και μια ισοπαλία, στο φετινό πρωτάθλημα.

Αήττητη παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια πρωταθλήματος η Γκλάντμπαχ, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ φιλοξένησε τη Νυρεμβέργη, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-0. Το σκορ για τα “πουλάρια” άνοιξε ο Αζάρ στο 47′, με τον Πλεά να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Αυτό ήταν και το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, που διατηρεί ανέπαφη την εστία της. Έφτασε έτσι τους 33 βαθμούς και είναι στη δεύτερη θέση, όπου και “συγκατοικεί” με τη Μπάγερν Μονάχου, απέχοντας έξι πόντους από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ. Δυο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα.

*Αφορά το στοίχημα «Νικητής Αγώνα», πριν την έναρξη του παιχνιδιού.