Στα πλαίσια του πρωταθλήματος MLS, οι Λ.Α. Γκάλαξι αντιμετωπίζουν το Τορόντο (05:30) και το Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τους Λ.Α. Γκάλαξι, μετά και το διπλό στην έδρα του Σινσινάτι (0-2). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκιγιέρμο Μπάρος Σελότο φιλοξενήθηκε από το Σαν Χοσέ, στην έδρα του οποίου γνώρισε μια βαριά ήττα με 3-0. Βρέθηκε πίσω στο 11′, δεχόμενη ακόμη δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά (82′, 85′), για το τελικό αποτέλεσμα. Στα τέσσερα τελευταία τους παιχνίδια σημειώθηκε 2-3 Goals. Εντός έδρας μετρούν έξι νίκες και τρεις ήττες, έχοντας ηττηθεί και στα τρία τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια τους.

Αήττητο παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι το Τορόντο, μετά και τη νίκη που πήρε επί της Ατλάντα (3-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκρεγκ Βάνι φιλοξενήθηκε από την Ουάσινγκτον, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Πήρε το προβάδισμα με το τέρμα του ΝτεΛεόν στο 19′, για να δεχθεί εν τέλει την ισοφάριση στις καθυστερήσεις από το σημείο του πέναλτι. Στα πέντε από τα έξι τελευταία της παιχνίδια σημειώθηκε G/G. Εκτός έδρας μετράει δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, αγνοώντας το διπλό στις πέντε τελευταίες της εξόδους (0-2-3).