Για την 21η αγωνιστική της Serie A, η Έμπολι υποδέχεται τη Τζένοα (21:30) και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Έμπολι, έχοντας απολογισμό μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζιουζέπε Ιακίνι φιλοξενήθηκε από την Κάλιαρι, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη, με σκορ 2-2. Αν και βρέθηκε πίσω λίγο μετά το μισάωρο, κατάφερε να κάνει έστω και προσωρινά την ανατροπή, χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Ντι Λορέντζο (70′) και Ζάιτς (81′). Ωστόσο, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 17 συνολικά και βρίσκεται στην 17η θέση, ούσα τρεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και πέντε ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα στα δυο τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Τζένοα δεν έχει πανηγυρίσει τη νίκη εδώ και τρεις αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα, έχοντας απολογισμό μια ισοπαλία και δυο ήττες. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τσεζάρε Πραντέλι φιλοξένησε τη Μίλαν, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-2. Παρότι “κράτησε” αρκετά, εν τέλει λύγισε στο 72′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται επτά λεπτά αργότερα. Τρίτο διαδοχικό παιχνίδι που δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από 20 αναμετρήσεις, έχει συγκεντρώσει ισάριθμους βαθμούς και βρίσκεται στην 14η θέση της κατάταξης. Μια νίκη, μια ισοπαλία και επτά ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της.

*Αφορά το στοίχημα «Νικητής Αγώνα», πριν την έναρξη του παιχνιδιού.