Στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστική των ομίλων του Copa Africa, η Αίγυπτος αντιμετωπίζει τη Λ. Δ. Κονγκό (23:00) και το Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών.

Ξεκίνημα με το δεξί στην πορεία της για το Copa Africa, πραγματοποίησε η Αίγυπτος. Στην πρεμιέρα, το σύνολο του Χαβιέ Αγκίρε αντιμετώπισε τη Ζιμπάμπουε, της οποίας και επικράτησε με 1-0, χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Τρεζεγκέ, τέσσερα λεπτά πριν από την ανάπαυλα. Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική νίκη, έχοντας προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Τανζανία (1-0) και Γουινέα (3-1), στα πλαίσια φιλικού. Σημειώθηκε Under 2.5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, ενώ στα τρία από αυτά υπήρξε και N/G.

Αντιθέτως, με ήττα ξεκίνησε από την πλευρά της η Λ. Δ. Κονγκό. Στην πρεμιέρα, το σύνολο του Φλορέν Ιμπενγκέ αντιμετώπισε την Ουγκάντα, από την οποία και ηττήθηκε με 0-2. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό, ενώ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, για το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα μετά από πέντε παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, όπου είχε απολογισμό μια νίκη και τέσσερις ισοπαλίες. Σημειώθηκε Under 2.5 στα έξι τελευταία της παιχνίδια, ενώ στα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα υπήρξε και N/G.