Για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό (19:30) και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος στοιχημάτων και 0% γκανιότα*.

Με την ψυχολογία στα… ουράνια έρχεται η ΑΕΚ στη σημερινή ρεβάνς με τον Ολυμπιακό, έπειτα απ’ τη σπουδαία νίκη (1-2) της Κυριακής στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Η «ένωση» ήταν διστακτική στο πρώτο μέρος, όπου έκλεισε τους χώρους με επιτυχία, πήρε μετρημένα ρίσκα στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά βρέθηκε να χάνει απ’ το πουθενά στο 82’. Βρήκε άμεσα απάντηση από στατική φάση στο 88’, έκανε το 1-2 με τον Γιακουμάκη στις καθυστερήσεις, σε μια φάση όπου υπάρχει υποψία επιθετικού φάουλ. Αήττητη η ΑΕΚ στα τελευταία 20 ματς σε όλες τις διοργανώσεις (13-7-0), δε δέχτηκε γκολ στα 13 εξ αυτών, έρχεται από 5/6 εντός έδρας νίκες.

Ημέρες προβληματισμού και περισυλλογής ακολούθησαν για τον Ολυμπιακό μετά την εντός έδρας ήττα απ’ την ΑΕΚ. Είναι ένα οδυνηρό αποτέλεσμα για τους ερυθρόλευκους, που τους αφήνει πίσω στη «μάχη» για τον τίτλο, χωρίς φυσικά να τους «ξεγράφει». Στο -4 πλέον απ’ την κορυφή ο Ολυμπιακός, έχει εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα με Ατρόμητο (εκτός), Πανιώνιο (εντός), ΠΑΟΚ (εκτός) και Παναθηναϊκό (εντός) στις επόμενες τέσσερις αγωνιστικές, τώρα θα φανεί αν μπορεί να ακολουθήσει τη μάχη για τον τίτλο.

Παράλληλα, για την προημιτελική φάση του DFB Pokal, η Σάλκε υποδέχεται την Βόλσφμπουργκ (21:45) και ο Stoiximan προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος στοιχημάτων και 0% γκανιότα*.

Μετά από δύο αναμετρήσεις, στις οποίες σημείωσε μία νίκη και μία ισοπαλία, η Σάλκε επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα σε όλες τις διοργανώσεις, επικρατώντας με 2-1 της Βέρντερ Βρέμης, εντός έδρας. Στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν σε όλες τις διοργανώσεις οι «βασιλικοί μπλε» γνώρισαν μόλις μία ήττα. Στις υπόλοιπες σημείωσαν τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Την περασμένη σεζόν η Σάλκε επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Βόλφσμπουργκ για το πρωτάθλημα στις 8 Απριλίου του 2017.

Η Βόλφσμπουργκ γνώρισε μόλις μία ήττα στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις, αυτήν από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (3-1 εντός έδρας) στις 20 Ιανουαρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο νίκες (σ.σ. η μία στην παράταση) και ισάριθμες ισοπαλίες. Το Σάββατο το συγκρότημα του Σμιντ μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Στουτγκάρδη (1-1 εντός έδρας) για το πρωτάθλημα. Στις τρεις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «λύκοι» σε όλες τις διοργανώσεις σημείωσαν δύο νίκες (σ.σ. η μία στην παράταση) και μία ισοπαλία.