Στις 23:00, η Σεβίλλη υποδέχεται την Μπαρσελόνα για την 30η αγωνιστική της La Liga και το στοιχημαν προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Στην επιστροφή από την καραντίνα, η Σεβίλλη πήρε με πειστικό τρόπο το τοπικό ντέρμπι απέναντι στην Μπέτις (2-0), αλλά τη Δευτέρα “γκέλαρε” απέναντι στη Λεβάντε. Προηγήθηκε με γκολ του Ντε Γιονγκ στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου και έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό της αναμέτρησης, όμως στο 87ο λεπτό δέχθηκε την ισοφάριση με άτυχο τρόπο (αυτογκολ) και λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις να δεχθεί και την ολική ανατροπή.  Με 51 πόντους συγκομιδή διατηρείται στην 3η θέση και στο +4 από τις Χετάφε και Σοσιεδάδ, στη μάχη για ένα εισιτήριο στο επόμενο Champions League.

Η Μπαρσελόνα ήταν τυχερή την Τρίτη στο 2-0 επί τη Λεγανές. Οι “μικροί” της Μαδρίτης έχασαν τρομερές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με πρωταγωνιστή τον Γκερέρο και ο Φάτι τους τιμώρησε λίγο πριν το ημίχρονο, στην πρώτη ουσιαστικά μεγάλη ευκαιρία των μπλαουγκράνα. Ο Μέσι έκανε το 2-0 από τη βούλα του πέναλτι στο 69ο λεπτό και η ομάδα του Σετιέν διατηρήθηκε στην κορυφή και το +2 από τη Ρεάλ, η οποία χθες επικράτησε της Βαλένθια με 3-0. Η αναμέτρηση στο Πιθχουάν είναι η πιο δύσκολη έξοδος για την Μπαρσα ως το φινάλε της σεζόν.