Στις 23:00, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται τη Βαλένθια στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής στη La Liga και το στοιχημαν προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Εντυπωσιακά επέστρεψε από τη διακοπή η Ρεάλ, μπήκε με ένταση στο παιχνίδι της Κυριακής με την Έιμπαρ και προηγήθηκε 3-0 από το 37ο λεπτό, με τους Κροος, Ράμος και Μαρσέλο να βρίσκουν δίχτυα. Αναμενόμενα η απόδοσή της έπεσε στην επανάληψη, αφού της λείπει ο αγωνιστικός ρυθμός, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπίγκας στο 60ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Μετά τη νίκη της Μπαρσελόνα επί τη Λεγανές, οι “μερέγχες” οφείλουν να πάρουν τους τρεις πόντους σήμερα και να διατηρηθούν σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Η Βαλένθια ήταν επηρεασμένη από τη διακοπή στο πρώτο της παιχνίδι μετά την καραντίνα, αλλά το τελικό 1-1 στο τοπικό ντέρμπι με τη Λεβάντε την αδικεί. Δεν ενθουσίασε, αλλά ήταν καλύτερη των φιλοξενουμένων σε όλο το παιχνίδι και βρήκαν το (φαινομενικά) νικητήριο τέρμα με όμορφο πλασέ του Ροντρίγκο στο 89ο λεπτό και ενώ η Λεβάντε αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 74′. Στις καθυστερήσεις του αγώνα όμως ο Ντιακαμπί έκανε ένα εντελώς ανόητο πέναλτι και οι “νυχτερίδες” έχασαν δύο πόντους από το πουθενά. Πλέον είναι στο -6 από την πρώτη 4αδα.