Στις 22:00, στο άδειο Olimpico της Ρώμης διεξάγεται ο τελικός του Κυπέλλου Ιταλίας ανάμεσα στη Νάπολι και τη Γιουβέντους και το στοιχημαν προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών και 0% γκανιότα*.

Οι Ναπολιτάνοι στην πορεία τους προς τον τελικό απέκλεισαν κατά σειρά την Περούτζια, την περσινή κάτοχο Λάτσιο (1-0) και την Ίντερ σε διπλές αναμετρήσεις με συνολικό σκορ 2-1. Μετά τη νίκη στο Μιλάνο (0-1) στις 12 Φλεβάρη, η ομάδα του Γκατούζο φιλοξένησε τους νερατζούρι το περασμένο Σάββατο. Η Νάπολι βρέθηκε πίσω στο σκορ από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν στο 2ο λεπτό, όμως ήταν γενικά καλύτερη στον αγώνα και δικαίως ισοφάρισε με τον Μέρτενς στο 41′ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό. Οι “παρτενοπέι” κατέκτησαν το τρόπαιο τελευταία φορά το 2014.

Η Γιούβε πήρε και αυτή την πρόκριση για τον τελικό με εντός έδρας ισοπαλία με την έτερη ομάδα από το Μιλάνο. Μετά το 1-1 στο Σαν Σίρο στις 13 Φλεβάρη, η ομάδα του Σάρι φιλοξένησε την Παρασκευή τη Μίλαν και με το τελικό 0-0 πανηγύρισε την 6η σερί παρουσία της στον τελικό. Ο Ρονάλντο απώλεσε την ευκαιρία απο τα 11 βήματα στο 16ο λεπτό και δευτερόλεπτα αργότερα η ομάδα του βρέθηκε να παίζει με παίκτη παραπάνω. Έχασε αρκετές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη, αλλά η λευκή ισοπαλία της έκανε τη δουλειά. Πέρσι έχασε τον τελικό από τη Λάτσιο, ενώ είχαν προηγηθεί 4 σερί κατακτήσεις για τη Γιούβε.