Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής στην Eliteserien, η Χάουγκεσουντ φιλοξενεί τη Βαλερένγκα (19:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στις νίκες για τη Χάουγκεσουντ, μετά από τις δυο ήττες που υπέστη από Μιοντάλεν (1-0 εκτός) και Στρομσγκόντσετ (2-3 εκτός). Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Γιοστάιν Γκριντχάουγκ φιλοξενήθηκε από την Όλεσουντ, κόντρα στην οποία επικράτησε με 1-3. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 12ο λεπτό, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Βαντζί (25′) και Σάντμπεργκ (πεν. 34′, 58′). Σημειώθηκε Goal/Goal και Over 2.5, στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Εντός έδρας μετράει τρεις νίκες, μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες, στο φετινό πρωτάθλημα.

Παράλληα, και η Βαλερένγκα πανηγύρισε και πάλι τη νίκη, μετά από δυο αναμετρήσεις και με απολογισμό μια ισοπαλία και μια ήττα. Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Νταγκ Φάγκερμο φιλοξένησε τη Σάντεφιορντ, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 10ο λεπτό, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά με τον Φίνε (83′, 89′). Σημειώθηκε Goal/Goal και Over 2.5, στα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Εκτός έδρας μετράει τρεις νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες, στο φετινό πρωτάθλημα.