Στις 20:30, η Βαλένθια υποδέχεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 33η αγωνιστική της La Liga και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Δεν επέστρεψε καλά από τη διακοπή η Βαλένθια, μετρά ρεκόρ 1-1-3 μετά την επανέναρξη και ως αποτέλεσμα απολύθηκε από τον πάγκο της ομάδας ο Θελάδες. Προσωρινός αντικαταστάτης ο επί χρόνια στέλεχος της ομάδας Βόρο. Σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι η κάκιστη εμφάνιση και η ήττα στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Βιγιαρεάλ (2-0). Οι “νυχτερίδες” βρέθηκαν με δύο γκολ στην πλάτη από το ημίχρονο και δεν προέβαλλαν καμία αντίσταση. Δεύτερη σερί ήττα μετά το 1-0 στο Ιπουρούα από το Έιμπαρ. Με 46 πόντους έχουν αποχαιρετήσει το Champions League όντας στο -11, θα παλέψουν για μία θέση στο Europa League (-5).

Η Αθλέτικ το Σάββατο έκανε άνετο περίπατο απέναντι στη Μαγιόρκα (3-1), πέτυχε δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη, μετά το 1-0 επί της Μπέτις, ενώ είχε προηγηθεί η ήττα με 1-0 στο Καμπ Νου. Απέναντι στους νησιώτες, η ομάδα του Γκαριτάνο προηγήθηκε 2-0 από το 24ο λεπτό και παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 70′ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Στη μάχη για μία θέση στο Europa και οι Βάσκοι με 45 βαθμούς.