Στις 22:45, η Τζένοα υποδέχεται τη Γιουβέντους για την 29η αγωνιστική της Serie A και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Δίχως νίκη μετά την καραντίνα η Τζένοα και με 6 γκολ παθητικό σε δύο παιχνίδια! Συνετρίβη εντός έδρας από την Πάρμα με 1-4 και το Σάββατο δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της ουραγού Μπρέσια (2-2). Τραγικό το ξεκίνημα στον αγώνα για την ομάδα του Νικόλα, βρέθηκε 2-0 πίσω από το 13ο κιόλας λεπτό, αλλά στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε με δύο εκτελέσεις πέναλτι. Από τον Φαλκέ στο 38ο και τον Πιναμόντι στο 70ο λεπτό. Με 26 πόντους συγκομιδή κατατάσσεται 16η, αλλά μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Γιουβέντους άρχισε να βάζει και πάλι μπροστά τις μηχανές. Μετά την απώλεια του Κυπέλλου από τη Νάπολι απάντησε με δύο πειστικές νίκες επί των Μπολόνια (0-2 εκτός) και Λέτσε (4-0 εντός). Την Παρασκευή μπορεί να έμεινε στο 0-0 για 53 λεπτά, όμως μετά το γκολ του Ντιμπαλά έκανε πάρτι με τους Ρονάλντο, Ιγκουαΐν και Ντε Λιχτ να παίρνουν μέρος. Η ομάδα του Σάρρι, παρά τις όποιες παραφωνίες στα αποδυτήρια, παραμένει το αδιαμφισβήτητο φαβορί για τον τίτλο (8ο σερί) όντας στο +4 από τη Λάτσιο, την οποία υποδέχεται στις 20 Ιουλίου.