Στις 21:30, διεξάγεται η ρεβάνς των μπαράζ ανόδου/παραμονής στην Bundesliga και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Αρκετά ισορροπημένη ήταν η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές και το τελικό αποτέλεσμα δίκαιο. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μοϊσάντερ.

Πολύ κοντά στο όνειρο η Χάιντενχαϊμ, που έπαιξε δίχως φόβο στο Weserstadion και απειλήθηκε ελάχιστα από τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Σμιντ προέρχεται από πέντε σερί εντός έδρας νίκες, ενώ δεν έχει ηττηθεί στο γήπεδό της στα τελευταί 12 παιχνίδια (9-3-0)!

H Βέρντερ δεν επιβεβαίωσε σε κανένα σημείο το ρόλο του φαβορί που είχε πριν την έναρξη της πρώτης αναμέτρησης με την Χαϊντενχάιμ. Δημιούργησε μόλις μία καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, αν και είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος αυτής. Πλέον, το συγκρότημα του Κόφελντ καλείται να τα δώσει όλα απόψε για την παραμονή της στην Μπουντεσλίγκα στην “Voith Arena”.