Για την 25η αγωνιστική της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχεται τη Βιγιαρεάλ (17:15) και η Tipbet προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στις νίκες για την Ατλέτικο Μαδρίτης, μετά από τις δυο διαδοχικές ήττες που υπέστη κόντρα σε Μπέτις (1-0 εκτός) και Ρεάλ Μαδρίτης (1-3 εντός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε φιλοξενήθηκε από τη Ράγιο Βαγιεκάνο, από την έδρα της οποίας έφυγε με το διπλό, μετά το τελικό 0-1. Το γκολ που σημείωσε ο Γκριεζμάν στο 74ο λεπτό ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι. Ήταν το πέμπτο από τα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος, που σημειώνεται N/G. Έτσι, έφτασε τους 47 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, απέχοντας επτά πόντους μακριά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και δυο πάνω από την τρίτη Ρεάλ. Στις εννέα νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της στα πλαίσια του φετινού πρωταθλήματος, έχοντας ηττηθεί στο πιο πρόσφατο. Ολοκληρώθηκαν με N/G τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα. Την Τετάρτη, επικράτησε με 2-0 της Γιουβέντους, εντός έδρας, για τη φάση των “16” του Champions League.

Την πρώτη της νίκη μετά από δέκα αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα πανηγύρισε και πάλι η Βιγιαρεάλ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χάβι Καγιέχα έπαιξε εντός έδρας με τη Σεβίλλη, κόντρα στην οποία επικράτησε με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Άλβαρο Γκονζάλεθ στο 20′, με τον Εκαμπί να διπλασιάζει τα τέρματα της στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμόρφωσε ο Πεντράθα, στο 86ο λεπτό. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία της αντίστοιχα ματς ολοκληρώθηκαν με Over 2.5. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 23 συνολικά και είναι εντός της επικίνδυνης ζώνης. Στις δυο νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στα πλαίσια του φετινού πρωταθλήματος, αγνοώντας όμως το διπλό στις οκτώ τελευταίες εξόδους της (0-4-4), ενώ δεν σκοράρει στις τέσσερις από τις πέντε πιο πρόσφατες. Την Πέμπτη, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, εντός έδρας, με τη Σπόρτινγκ, για τη φάση των “32” του Europa League.