Στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής στη Veikkausliiga, η Χέλσινγκφορς φιλοξενεί τη Μάριεχαμν (18:30), με την Tipbet προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Μετά από δυο αναμετρήσεις με απολογισμό μια νίκη και μια ισοπαλία, η Χέλσινγκφορς γνώρισε και πάλι την ήττα. Για την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Θορ Θόντεσεν φιλοξενήθηκε από τη Ροβανιέμι, από την οποία και ηττήθηκε με 1-0, με γκολ που δέχθηκε λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Και στα πέντε πρώτα παιχνίδια της σημειώθηκε Under 2.5. Με τέσσερις βαθμούς, βρίσκεται στην 11η και προτελευταία θέση, ούσα στο +3 από την ουραγό Κόκκολα. Στα τέσσερα τελευταία εντός της σε όλες τις διοργανώσεις, ηττήθηκε τρεις φορές (1-0-3).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Μάριεχαμν, μετά από τρεις διαδοχικές νίκες επί των Χόνκα (1-3 εκτός), Ροβανιέμι (2-0 εντός) και Κόκκολα (0-4 εκτός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Πέτερ Λούντμπεργκ φιλοξένησε την Κουόπιο, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 3-4. Παρότι το ημίχρονο την βρήκε μπροστά με 3-0, χάρη στα τέρματα Ίσακσον (πεν. 9′) και Εμπομά (27′, 40′), στο δεύτερο ημίχρονο «κατέρρευσε», δεχόμενη και τα τέσσερα τέρματα που της στέρησαν τη νίκη. Στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της σημειώθηκε Over 2.5. Βρίσκεται έτσι στην έβδομη θέση της κατάταξης με εννέα βαθμούς. Πήρε το διπλό στις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες εξόδους της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση (3-0-1).