Για την 19η αγωνιστική της Jupiler League, η Σαρλερουά υποδέχεται τη Γάνδη (21:30) και η Tipbet προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Αήττητη παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Σαρλερουά, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φελίς Μαζού φιλοξενήθηκε από την Άντερλεχτ, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 47′, κατάφερε εν τέλει να φτάσει στην ισοφάριση, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Μπεναβέντε, στο 89ο λεπτό. Πρώτη απώλεια μετά από τρεις διαδοχικές νίκες επί των Κλαμπ Μπριζ (2-1 εντός), Λόκερεν (2-4 εκτός) και Σερκλ Μπριζ (3-1 εντός), ενώ με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 27 συνολικά, που τη φέρνουν στην έβδομη θέση, μαζί με τη Σταντάρ Λιέγης. Σε εννέα εντός έδρας αναμετρήσεις για το φετινό πρωτάθλημα, μετράει έξι νίκες και τρεις ήττες, επικρατώντας στα έξι τελευταία αντίστοιχα ματς.

Την πρώτη της νίκη μετά από τρία παιχνίδια, με απολογισμό δυο ισοπαλίες και μια ήττα, πανηγύρισε και πάλι η Γάνδη. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Γες Θόρουπ υποδέχθηκε την Έουπεν, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Το σκορ για την ομάδα του άνοιξε στο 12′ ο Ρόστεντ, με τον Μπρον να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 78ο λεπτό. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 28 συνολικά και βρίσκεται στην έκτη θέση, ένα πόντο πάνω από την αποψινή της αντίπαλο. Τρεις νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας φετινός απολογισμός της για το πρωτάθλημα, αγνοώντας το διπλό στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της, όπου και πανηγύρισε μόλις ένα βαθμό.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Tipbet.