Στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής των play off στην Jupiler League, η Άντερλεχτ φιλοξενεί τη Γκενκ (21:30) με την Tipbet να προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε αήττητη η Άντερλεχτ, μετά και τη νίκη επί της Σταντάρ Λιέγης (2-1 εντός). Για την περασμένη αγωνιστική των play off, το σύνολο του Καρίμ Μπελοσίν αντιμετώπισε την Αντβέρπ, εκτός έδρας, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα με τον Σαντίνι, στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, όμως δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα στο 48ο λεπτό. Έχει επικρατήσει μόλις μια φορά στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της, όπου και μετράει επίσης δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Έφτασε έτσι τους 31 βαθμούς και είναι στην πέμπτη θέση, ούσα στο -5 από την τέταρτη Σταντάρ Λιέγης. Εντός έδρας μετράει εννέα νίκες, επτά ισοπαλίες και τρεις ήττες στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας επικρατήσει μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα αντίστοιχα παιχνίδια (1-1-2).

Την πρώτη της ήττα, μετά από πέντε διαδοχικές νίκες επί των Γάνδη (2-1 εντός), Κλαμπ Μπριζ (3-1 εντός), Σταντάρ Λιέγης (1-3 εκτός), Γάνδη (0-1 εκτός) και Αντβέρπ (4-0 εντός), υπέστη και πάλι η Γκενκ. Για την περασμένη αγωνιστική των play off, το σύνολο του Φιλίπ Κλεμέντ αντιμετώπισε την Κλαμπ Μπριζ, εκτός έδρας, από την οποία και ηττήθηκε με 3-2. Ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ντεβάεστ στο τέταρτο λεπτό, είδε την αντίπαλο της να κάνει την ανατροπή και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 3-1, και το μόνο που κατάφερε στην πορεία ήταν να μειώσει στο τελικό αποτέλεσμα με τον Γκάνο (88′). Σημειώθηκε Over 2.5 στα πέντε από τα έξι τελευταία της παιχνίδια. Παραμένει στην πρώτη θέση με 50 βαθμούς, ούσα στο +3 από τη δεύτερη Κλαμπ Μπριζ, δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε. Εκτός έδρας μετράει έντεκα νίκες, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας πανηγυρίσει δυο διπλά στις επτά τελευταίες εξόδους της (2-2-3).