Για την 23η αγωνιστική της Eerste Divisie, η Τβέντε υποδέχεται τη Χέλμοντ (21:00) και η Tipbet προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από την έκτη διαδοχική της νίκες στο πρωτάθλημα προέρχεται η Τβέντε, μετά και από εκείνες κόντρα σε Φόλενταμ (1-2 εκτός), Καμπούρ (0-1 εκτός), Ναϊμέγκεν (2-0 εντός), Μάαστριχ (0-2 εκτός) και Γιονγκ Ουτρέχτη (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρίνο Πούσιτς φιλοξενήθηκε από την Αλμίρε Σίτι, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Οι Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα (8′), Μπόερε (36′) και Νάτσο Μονσάλβε (72′) σημείωσαν τα τέρματα της ομάδας τους, με τη γηπεδούχο να μειώνει προσωρινά σε 1-2 (50′). Έφτασε έτσι τους 47 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή με 47 βαθμούς, έναν πάνω από τη δεύτερη Ντεν Μπος. Επτά νίκες και τέσσερις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, έχοντας πάρει τη νίκη στα δυο πιο πρόσφατα αντίστοιχα παιχνίδια της.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και τρεις αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Χέλμοντ, όπου και μετράει μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρόμπι Άλφλεν φιλοξενήθηκε από τη Μάαστριχ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-0. Βρέθηκε πίσω στο 39′, με το αυτογκόλ του Φεκούντα (68′) να κάνει το έργο της ακόμη πιο δύσκολο. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε με πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και από εκείνη κόντρα στην Καμπούρ (0-1 εντός), οπότε και βρίσκεται στην 17η θέση, μετρώντας 14 βαθμούς, όσους έχει και η Ντόρντρεχ. Παραμένει χωρίς διπλό στο πρωτάθλημα, καθώς σε έντεκα συνολικά εξόδους, μετράει πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Tipbet.