Για την 16η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται τη Ράγιο Βαγιεκάνο (19:30) και η Tipbet προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά και από εκείνη κόντρα στη Βαλένθια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σαντιάγο Σολάρι φιλοξενήθηκε από την Ουέσκα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Το τέρμα που σημείωσε ο Γκάρεθ Μπέιλ στο όγδοο μόλις λεπτό, ήταν ικανό να κρίνει και την αναμέτρηση. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε η “βασίλισσα”, είναι στους 26 και βρίσκεται στην τέταρτη θέση, δυο πόντους πίσω από τις Σεβίλλη και Ατλέτικο Μαδρίτης. Πέντε νίκες και από μια ισοπαλία και ήττα ο απολογισμός της σε εντός έδρας αναμετρήσεις για το φετινό πρωτάθλημα. Μεσοβδόμαδα, γνώρισε μια βαριά εντός έδρας ήττα με 0-3 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, για το Champions League.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ράγιο Βαγιεκάνο, μετά και τη νίκη που πήρε επί της Εϊμπάρ (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίτσελ φιλοξενήθηκε από τη Μπέτις, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-0. Μετά από το “άσφαιρο” πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 59′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 76ο λεπτό. Μετά και από αυτό το νέο της αρνητικό αποτέλεσμα, παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης, ούσα και στην 19η και προτελευταία θέση με δέκα βαθμούς, τρεις πάνω από την ουραγό Ουέσκα. Σε εφτά εξόδους για το φετινό πρωτάθλημα, μετράει μια νίκη, μια ισοπαλία και πέντε ήττες, έχοντας ηττηθεί στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της.