Η Πόρτσμουθ φιλοξενεί την Πιτέρμπορο (21:45), σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 40η αγωνιστική της League One, με την Tipbet να προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επτά νίκες και μια ισοπαλία μετράει η Πόρτσμουθ στα οκτώ τελευταία της παιχνίδια για το πρωτάθλημα. Το περασμένο Σάββατο, το σύνολο του Κένι Τζάκετ αντιμετώπισε τη Σάντερλαντ, εκτός έδρας, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το τελικό 1-1. Βρέθηκε πίσω στο ένατο μόλις λεπτό, για να φτάσει στην ισοφάριση με το τέρμα του Λόου στο 24′. Πρώτη απώλεια μετά από επτά διαδοχικές νίκες, ενώ σημειώθηκε G/G στα πέντε τελευταία της. Έφτασε τους 87 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση, ούσα στο -4 από τις δύο Λούτον και Μπάρνσλεϊ, έχοντας και ματς λιγότερο. Εντός έδρας μετράει δώδεκα νίκες, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στα τέσσερα τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της.

Επιστροφή στις ήττες για την Πιτέρμπορο, μετά από πέντε αναμετρήσεις με απολογισμό τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Το περασμένο Σάββατο, το σύνολο του Ντάρεν Φέργκιουσον αντιμετώπισε τη Γουόλσολ, εκτός έδρας, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, δεχόμενη ακόμη δυο στην επανάληψη (57′, 74′), για το τελικό αποτέλεσμα. Είναι έτσι στην έβδομη θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 66 βαθμούς, ούσα τέσσερις μακριά από την εξάδα και τα πλέι οφ, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Εκτός έδρας μετράει δέκα νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες στο πρωτάθλημα, παίρνοντας ένα διπλό στις πέντε τελευταίες εξόδους της (1-1-3).