Για τη φάση των “16” στο κύπελλο Ελλάδος, η Λάρισα υποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης (17:15) στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, που η Tipbet προσφέρει με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Λάρισα, μετά από δυο παιχνίδια με απολογισμό μια ισοπαλία και μια ήττα. Στο τελευταίο παιχνίδι της, η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα φιλοξενήθηκε από τον Απόλλων Πόντου, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου, στην έδρα του οποίου επικράτησε με το εντυπωσιακό 0-4. Το αυτογκόλ του Κύρκου (31′) και το τέρμα του Λεοζίνιο (45′) έδωσαν σαφές προβάδισμα στους “βυσσινί” από το πρώτο μέρος, με τους Ζίζιτς (69′) και Νούσιο (71′) να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα τους στο δεύτερο ημίχρονο. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους έξι συνολικά σε τρία παιχνίδια και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω μόνο από τον Πανιώνιο, αφήνοντας εκτός τον Απόλλων Πόντου και τον Ηρόδοτο. Τέσσερις νίκες και από δυο ισοπαλίες και ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, μένοντας αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα (3-2-0).

Από ένα νικηφόρο σερί πέντε αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται από την πλευρά του ο Αστέρας Τρίπολης. Στο τελευταίο παιχνίδι της, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου φιλοξενήθηκε από τον Απόλλων Παραλιμνίου, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου, στην έδρα του οποίου επικράτησε με το εντυπωσιακό 0-4. Οι Τσιλιανίδης (7′) και Μπαστιάνος (42′) έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα τους από το πρώτο μέρος, με τους Ρόλε (51′) και Βαλιέντε (57′) να σκοράρουν στην επανάληψη για το τελικό αποτέλεσμα. Με τη νίκη που πανηγύρισε, έκανε το 3×3 στη διοργάνωση και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου του, με εννέα βαθμούς, αφήνοντας πίσω του Απόλλων Σμύρνης, Τρίκαλα και Απόλλων Παραλιμνίου. Τρεις νίκες, δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός του σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, μένοντας αήττητος στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους του (3-2-0).

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Tipbet.