Για την 22η αγωνιστική της Eredivisie, η Ντεν Χάαγκ φιλοξενεί την Τσβόλε (22:00) και η Tipbet προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στις ήττες για την Ντεν Χάαγκ, μετά από δυο αναμετρήσεις με μια νίκη και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλφόνς Γκρόνεντικ φιλοξενήθηκε από την Έμεν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-2. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυο τέρματα (6′, 24′), κατάφερε να ισοφαρίσει έστω και προσωρινά με τους Γκουσένς (71′) και Νέτσιντ (77′). Όμως, δυο λεπτά πριν από το φινάλε δέχθηκε και τρίτο τέρμα, για το τελικό αποτέλεσμα. Πλέον, έχει σκοράρει και στα έξι τελευταία της παιχνίδια. Μετά και από αυτή την ήττα της, βρίσκεται στην 12η θέση με 24 βαθμούς, όσους έχουν και οι Γκρόνινγκεν και Έμεν. Τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, με μόλις μια νίκη στα έξι τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της (1-3-2).

Αήττητη παραμένει εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις η Τσβόλε, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιαπ Σταμ φιλοξενήθηκε από τη Χέρενφεν, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω με τη συμπλήρωση μισής ώρας, κατάφερε να φτάσει εν τέλει στην ισοφάριση με τον Λαμ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από το πρώτο ημίχρονο. Τρίτο ματς από τα τέσσερα τελευταία της που ολοκληρώνεται με G/G. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 25 συνολικά και είναι στη 10η θέση, μαζί με τη Βίλεμ, έναν πόντο πάνω από την αποψινή της αντίπαλο. Τέσσερις νίκες, δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, τα τέσσερα τελευταία εκ των οποίων ολοκληρώθηκαν με Under.