Για την 18η αγωνιστική της Ligue 2, η Βαλενσιέν υποδέχεται τη Μετς (21:45) και η Tipbet προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Την πρώτη της ήττα μετά από τρία παιχνίδια και με απολογισμό μια νίκη και δυο ισοπαλίες, υπέστη και πάλι η Βαλενσιέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζινάλ Ράι φιλοξενήθηκε από τη Νιόρ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0. Το τέρμα που δέχθηκε από το σημείο του πέναλτι, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στην 17η θέση, όπου και μετράει ισάριθμους βαθμούς, όσους έχει και η Σοσό, της οποίας και υπερτερεί σε διαφορά τερμάτων, οπότε και είναι εκτός επικίνδυνης ζώνης. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, ούσα αήττητη στα τρία πιο πρόσφατα (1-2-0). Προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με 3-6, στην παράταση, επί της Ταόν, στα πλαίσια του κυπέλλου.

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα προέρχεται η Μετς, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρεντερίκ Αντονέτι υποδέχθηκε τον Ερυθρό Αστέρα, κόντρα στον οποίο επικράτησε με 2-0. Μετά από το “άσφαιρο” πρώτο μέρος, κατάφερε να βρει δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στα τέρματα που σημείωσε ο Ντιαλό (54′, πεν. 77′). Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 38 συνολικά και είναι μόνη πρώτη στην κατηγορία, ένα πόντο πάνω από τη δεύτερη Μπρεστ. Έξι νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός της, μένοντας αήττητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (2-2-0). Προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με 0-1, επί της Οϊσέλ, στα πλαίσια του κυπέλλου.