Για την 22η αγωνιστική της Eerste Divisie, η Γιονγκ Ουτρέχτη φιλοξενεί τη Βάαλβαϊκ (21:00) και η Tipbet προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Σε αγωνιστική πρώτη βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Γιονγκ Ουτρέχτη, ερχόμενη από την τρίτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Χέλμοντ (2-0 εκτός) και Γιονγκ Αλκμάαρ (1-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρόμπιν Προνκ φιλοξενήθηκε από την πρωτοπόρο Τβέντε, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0. Το τέρμα που δέχθηκε στο 13ο λεπτό, στάθηκε αρκετό για να κρίνει και την αναμέτρηση. Παραμένει έτσι χαμηλά στη κατάταξη, και πιο συγκεκριμένα στην 17η θέση, έχοντας συγκεντρώσει 14 βαθμούς, όσους έχουν και οι Ντόρντρεχτ και Χέλμοντ, ενώ απέχει μόλις ένα πόντο από την ουραγό Γιονγκ Αλκμάαρ. Τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο απολογισμός της σε εντός έδρας αναμετρήσεις για το φετινό πρωτάθλημα.

Αντιθέτως, από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Βάαλβαϊκ, μετά και από εκείνη κόντρα στην Ος (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρεντ Γκριμ υποδέχθηκε τον Γιονγκ Άγιαξ, κόντρα στον οποίο δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 4-1. Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι Σο (22′, 31′), Ταχίρι (29′) και Σπίρινγκς (35′) έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα τους, πριν ο Αίαντας μειώσει στο 71′ για το τελικό 4-1. Ήταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, φτάνοντας έτσι τους 29 βαθμούς, που τη φέρνουν στην ένατη θέση, απέχοντας τρεις πόντους από τα πλέι οφ της κατηγορίας. Τέσσερις νίκες και έξι ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας επικρατήσει στις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες της εξόδους (3-0-1).

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Tipbet.