Για την προημιτελική φάση στο κύπελλο Ελβετίας, η Λουκέρνη φιλοξενεί τη Γιουνγκ Μπόις (19:00) και η Tipbet προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Λουκέρνη, μετά από τέσσερα ματς και με απολογισμό μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Το Σάββατο, η ομάδα του Τόμας Χέμπερλι φιλοξενήθηκε από τη Γκρασχόπερς, για το πρωτάθλημα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Τα τέρματα των Σουλτς (16′) και Σνόιλι (23′) έδωσαν ένα σαφές προβάδισμα στην ομάδα τους, πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν προσωρινά στο 50′. Πέντε λεπτά αργότερα όμως, το αυτογκόλ του Αγιέτι διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα. Τα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της ολοκληρώθηκαν με Over 2.5. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 29 και είναι στην πέμπτη θέση, μαζί με τη Ζυρίχη, κόντρα στην οποία υστερεί. Τρεις νίκες, μια ισοπαλία και εννέα ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στη σεζόν, με τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα να ολοκληρώνονται με G/G. Στον προηγούμενο γύρο, απέκλεισε την Κιάσο (0-2 εκτός).

Αήττητη παραμένει εδώ και εννέα αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις η Γιουνγκ Μπόις, μετρώντας οκτώ νίκες και μια ισοπαλία. Το Σάββατο, η ομάδα του Ζεράρδο Σεοανέ υποδέχθηκε τη Σιόν, για το πρωτάθλημα, κόντρα στην οποία επικράτησε με 1-0. Το τέρμα που σημείωσε ο Ουλίσες Γκαρσία στις καθυστερήσεις ήταν και αυτό που της χάρισε τη νίκη. Πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι που ολοκληρώνεται με Under 2.5, με τα τέσσερα αυτά να είναι και με N/G. Έφτασε έτσι τους 62 βαθμούς και είναι σταθερά στην κορυφή, απέχοντας 19 πόντους από τη δεύτερη Βασιλεία. Έντεκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στη φετινή σεζόν, μένοντας αήττητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (3-1-0), οι τρεις από τις οποίες ολοκληρώθηκαν με G/G.