sportingbet

Champions League, φάση των «16» μέρος… δεύτερο! Οι υπόλοιπες οκτώ ομάδες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης, ρίχνονται στη μάχη τη πρόκρισης για τα προημιτελικά. Απόψε στις 22:00 το ενδιαφέρον θα βρίσκεται σε δύο πόλεις. Στη Ρώμη, για το Λάτσιο – Μπάγερν Μονάχου και στο Βουκουρέστι, εκεί όπου η Ατλέτικο Μαδρίτης, ως τυπικά γηπεδούχος, θ’ αντιμετωπίσει την Τσέλσι. Τα ματς τα βρίσκετε στη Sportingbet

Την πρωταθλήτρια Ευρώπης και Κόσμου, Μπάγερν Μονάχου καλείται ν’ αποκλείσει η Λάτσιο, εάν θέλει να συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στο Champions League. Οι «λατσιάλι» βρίσκουν απέναντι τους το σύνολο του Χάνσι Φλικ, το οποίο δεν δείχνει να είναι και στα καλύτερα του. Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ και ήττα μακριά από το Μόναχο τα δύο πιο πρόσφατα αποτελέσματα, για μία ομάδα που όμως κατέκτησε και τους έξι τίτλους που κλήθηκε να διεκδικήσει μέχρι και το FIFA Club World Cup!

Στην αντίπερα όχθη η Λάτσιο που δέχεται τουλάχιστον ένα γκολ στα τελευταία 17 ματς που έδωσε για το Champions League, θα πρέπει να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί και να σταματήσει τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και την παρέα του. Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ένα ζευγάρι με… παρελθόν έχει ραντεβού στην «Arena Naţională» του Βουκουρεστίου. Το 2009 ήταν η πρώτη συνάντηση της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Τσέλσι, με γηπεδούχους τους «ροχιμπλάνκος», σ’ ένα ματς που έληξε ισόπαλο 2-2 με τους Αγουέρο και Ντρογκμπά να σημειώνουν τα γκολ. Το 2012 η Ατλέτικο συνέτριψε 4-1 την Τσέλσι στο Super Cup της Ευρώπης σε μονό παιχνίδι.

Δύο χρόνια αργότερα, οι Λονδρέζοι επισκέφθηκαν και πάλι την ισπανική πρωτεύουσα, σε παιχνίδι για τα ημιτελικά, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ. Τέλος, το 2017 με το γκολ του Μπατσουαγί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «μπλε» ολοκλήρωσαν την ανατροπή κι έφυγαν νικητές, για το ματς των ομίλων του Champions League.