Στα πλαίσια των ημιτελικών του Copa del Rey, η Ρεάλ Σοσιεδάδ φιλοξενεί τη Μιραντές (22:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Tη δεύτερη διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, έχοντας προηγηθεί εκείνη επί της Ρεάλ Μαδρίτης (3-4 εκτός), για το κύπελλο. Την Κυριακή, το σύνολο του Ιμανόλ Αλγουαθίλ φιλοξένησε την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο μεταξύ τους ντέρμπι των Βάσκων για τη La Liga, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-1. Οι Πορτού (65′) και Ισάκ (83′) σημείωσαν τα τέρματα της, παρότι είχε δεχθεί προσωρινά την ισοφάριση στο 71ο λεπτό. Σημειώθηκε Over 2.5 στα πέντε τελευταία της παιχνίδια. Εντός έδρας μετράει οκτώ νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες, τη φετινή σεζόν, έχοντας επικρατήσει στα τέσσερα πιο πρόσφατα αντίστοιχα ματς.

Αήττητη σε δώδεκα αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις η Μιραντές, έχοντας απολογισμό επτά νίκες και πέντε ισοπαλίες. Την Κυριακή, το σύνολο του Άντονι Ιραόλα φιλοξενήθηκε από τη Σπόρτινγκ Χιχόν, για τη Segunda Division, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Παρότι βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό, έκανε προσωρινά την ανατροπή με τους Μαρανάο (πεν. 13′) και Χοακίν Μουνιόθ (74′), για να δεχθεί την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα στο 79′. Σημειώθηκε G/G και Over 2.5 στα επτά από τα οκτώ τελευταία της παιχνίδια. Εκτός έδρας μετράει πέντε νίκες, πέντε ισοπαλίες και πέντε ήττες, τη φετινή σεζόν, μένοντας αήττητη στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της (3-3-0).