Στις 21:45, στη Veltins Arena, η Σάλκε φιλοξενεί την Μπάγερν για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Πρόκειται για νοκ άουτ αναμέτρηση με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

Η Σάλκε απογοητεύει με τις εμφανίσεις της τον τελευταίο μήνα, αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, στον προηγούμενο γύρο χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει τη Χέρτα (3-2) εντός έδρας. Ακολούθησαν οι ισοπαλίες με Πάντερμπορν (1-1 εντός) και Μάιντς (0-0 εκτός), πριν δεχθεί δύο διαδοχικές συντριβές. Ισοπεδώθηκε εντός έδρας από τη Λειψία με 0-5 και το Σάββατο έχασε πολύ εύκολα στην Κολωνία (3-0). Παρέμεινε στην 6η θέση με 36 πόντους, αλλά είδε τους διώκτες της να πλησιάζουν απειλητικά.

Η Μπάγερν αντιθέτως τρομάζει με τις εμφανίσεις της! 8 νίκες και 1 ισοπαλία ο απολογισμός της μέσα στο 2020 με συντελεστή τερμάτων 32-7!!! Μετά το επιβλητικό 0-3 στο Λονδίνο απέναντι στην Τσέλσι για τον πρώτο αγώνα των “16” στο Champions League, ήταν καταιγιστική και στην έδρα της Χόφενχαϊμ, την οποία διέλυσε με 0-6. Το τελικό σκορ μάλιστα είχε διαμορφωθεί από το 62ο λεπτό και στο τέλος οι παίκτες αντάλλαζαν πασούλες ως ένδειξε διαμαρτυρίας σε ένα υβριστικό πανό των οπαδών των Βαυαρών. Μετά την ισοπαλία της Λειψίας την Κυριακή, απέκτησε απόσταση 3 πόντων στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.