Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής στην Eliteserien, η Ρόζενμποργκ φιλοξενεί τη Στάμπαεκ (19:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ρόζενμποργκ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Σάρπσμποργκ (5-1 εντός) και Όλεσουντ (3-2 εντός). Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Τροντ Χένρικσεν φιλοξενήθηκε από τη Μιοντάλεν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Προηγήθηκε με τον Άσεν στο 33′, για να “σφραγίσει” τη νίκη της με το τέρμα του Ζακάριασεν στο 42ο λεπτό. Σημειώθηκε Over 2.5, στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Εντός έδρας μετράει πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα, στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας στα πέντε πιο πρόσφατα αντίστοιχα ματς.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και έξι αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα η Στάμπαεκ, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Γιαν Γιόνσον φιλοξένησε τη Στάμπαεκ, από την οποία και ηττήθηκε με 0-2. Βρέθηκε πίσω στο 62′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σημειώθηκε Goal/Goal, στα έξι από τα εννέα τελευταία παιχνίδια της. Εντός έδρας μετράει δυο νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες, στο φετινό πρωτάθλημα, αγνοώντας το διπλό στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της (0-2-1).