Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής στη Bundesliga, η Ντόρτμουντ φιλοξενεί την Πάντερμπορν (21:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Στις ήττες επέστρεψε η Ντόρτμουντ, μετά από επτά αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα, με τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Λουσιάν Φαβρ φιλοξενήθηκε από τη Μπάγερν Μονάχου, από την οποία και ηττήθηκε με το βαρύ 4-0. Βρέθηκε πίσω στ0 17ο λεπτό, για να δεχθεί ακόμη τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (47′, 76′, αυτ. 80′), για το τελικό αποτέλεσμα. Σημειώθηκε N/G στα τέσσερα τελευταία της παιχνίδια. Εντός έδρας μετράει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, στο φετινό πρωτάθλημα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Πάντερμπορν, έχοντας προηγηθεί εκείνη κόντρα στη Χόφενχαϊμ (3-0 εκτός). Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Στέφεν Μπάουγκαρτ φιλοξένησε την Άουγκσμπουργκ, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1. Ένα γκολ που δέχθηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (41′), έκρινε και την αναμέτρηση. Σημειώθηκε N/G στα τέσσερα τελευταία της παιχνίδια. Εκτός έδρας μετράει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες, στο φετινό πρωτάθλημα.