novibet

Για την προημιτελική φάση του FIBA Champions League, η ΑΕΚ υποδέχεται το Στρασβούργο (19:30), σε μια αναμέτρηση που προσφέρεται από τη Novibet, με πλήθος αγορών.

H AEK πέτυχε την πιο εντυπωσιακή πρόκριση στην φάση των «16», όχι λόγω της ισχύος του αντιπάλου, αλλά λόγω των αποτελεσμάτων και της διακύμανσης των σκορ. Στον πρώτο αγώνα, που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ ήταν απαράδεκτη και ηττήθηκε 88-98 από την Νίμπουρκ, όμως στον αγώνα της Τσεχίας κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην τελευταία περίοδο και τελικά με ένα τρίποντο του Πάντερ σχεδόν στη λήξη νίκησε 82-93 και κάλυψε το -10. Το περασμένο Σαββατοκύριακο, η ΑΕΚ νίκησε το Λαύριο με 96-86 για τη Basket League.

Παρομοίως η ομάδα του Στρασβούργου κατάφερε να πάρει με ανατροπή την πρόκριση επί της Νεπτούνας αφού μετά το 73-68 του αγώνα της Λιθουανίας η γαλλική ομάδα στην έδρα της βρέθηκε πίσω με διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κατέφερε στο τέλος προηγηθεί με 75-70 και στην παράταση να προκριθεί με το τελικό σκορ 88-78. Το Στρασβούργο είχε αγώνες για το κύπελλο Γαλλίας, πρώτα νίκησε την Βιλερμπάν με 79-93, έπειτα νίκησε τη Ναντέρ με 71-79 και προκρίθηκε στον τελικό.