Για την φάση των «32» του Europa League, η Λειψία υποδέχεται την Νάπολι (20:00).

Μετά την ήττα της από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η Λειψία «κατρακύλησε» στην 5η θέση της βαθμολογίας και ισοβαθμεί με την Μπάγερ Λεβερκούζεν, με τις «ασπιρίνες» όμως να υπερτερούν στην κατάταξη. Απέναντι στην Άιντραχτ παρά το γρήγορο γκολ του Όγκουστιν στο 13′ δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Αρχικά ο Τσάντλερ στο 22′ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και τέσσερα λεπτά αργότερα η ολική ανατροπή ήρθε διά ποδός Μπόατενγκ. Έτσι το σύνολο του Χάσενχατλ μετράει 11 νίκες, πέντε ισοπαλίες και εφτά ήττες, με συντελεστή τερμάτων 36-31. Οι Γερμανοί στον πρώτο αγώνα με την Νάπολι επικράτησαν με 3-1 και αυτομάτως είναι το απόλυτο φαβορί του «ζευγαριού».

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στο αντίπαλο στρατόπεδο η Νάπολι συνεχίζει σε αμείωτο ρυθμό και η μία νίκη διαδέχεται την άλλη. Τελευταίο θύμα των Ναπολιτάνων ήταν η Σπαλ με σκορ 1-0. Στο 6ο μόλις λεπτό ο Άλαν έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μέρετ και στην συνέχεια οι «παρτενοπέι» χωρίς να ανεβάσουν ταχύτητα, διαφύλαξαν με άψογο τρόπο το υπέρ τους αποτέλεσμα. Η αρμάδα του Σάρι συνεχίζει να προελαύνει στην βαθμολογία, έχοντας συλλέξει 66 βαθμούς σε 25 αγωνιστικές, με την Γιουβέντους να την ακολουθεί κατά πόδας, απέχοντας έναν πόντο. Επιπροσθέτως μετρά 21 νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα, με συντελεστή τερμάτων 55-15.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.