Για την 27η αγωνιστική της Euroleague, η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπάμπεργκ (21:30).

Όπως όλα δείχνουν θα κοντραριστεί με τη Μακάμπι, για την κατάληψη της όγδοης θέσης μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Η Μπασκόνια διανύει μία εξαιρετική περίοδο φόρμας στο πρωτάθλημα της Euroleague, αφού μετράει τρία διαδοχικά θετικά αποτελέσματα. Στο ματς για την περασμένη αγωνιστική, επιβλήθηκε με 84-64 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας. Οι Βάσκοι καθήλωσαν τους αντιπάλους τους με το μεθοδικό τους μπάσκετ και με χαρακτηριστική άνεση προστάτευσαν μέχρι τέλους το προβάδισμά τους. Το σύνολο του Μαρτίνεζ Σάντσεθ μετράει 13 νίκες και 13 ήττες, με συντελεστή πόντων 2136-2068. Στο εγχώριο πρωτάθλημα λαμβάνει την τέταρτη θέση με ρεκόρ 16-7 στις 23 πρώτες αγωνιστικές.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Από την άλλη πλευρά, η Μπάμπεργκ ανήκει στο γκρουπ των ομάδων που κατέχουν δευτερεύοντα ρόλο στην Euroleague. Για ακόμη μία χρονιά, παρουσίασε προβλήματα εκτός έδρας και «έχασε» την ευκαιρία της για πρόκριση στην «οχτάδα». Στο ματς με αντίπαλο την ουραγό της βαθμολογίας, Εφές Αναντολού νίκησε 88-79. Οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την απόδοσή τους κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο και με την βοήθεια της κερκίδας πανηγύρισαν το θετικό πρόσημο του αγώνα. Έτσι, το συγκρότημα του Μπάνκι μετρά δέκα νίκες και 16 ήττες φιγουράροντας στην 12η θέση της βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.