Για την 24η αγωνιστική της Ligue 1, η Λιλ υποδέχεται την Παρί Σεν Ζερμέν (18:00).

Μετά την τραγελαφική εικόνα που παρουσίαζε με τον Μαρσέλο Μπιέλσα στο «άκρη» του πάγκου της, η Λιλ αναγκάστηκε να αλλάξει προπονητή. Πλέον οι «Λιλουά» βρίσκονται εκτός επικίνδυνης ζώνης, όμως το φάσμα του υποβιβασμού παραμονεύει καθώς η απόσταση που την χωρίζει από την 18η Τρουά είναι μόλις ένας βαθμός. Tην περασμένη αγωνιστική επιβλήθηκε του Στρασβούργου με 2-1. Μετά από ένα ημίχρονο αφλογιστίας ο Ελ Γκασί άνοιξε το σκορ στο 76′ για να έρθει δύο λεπτά αργότερα ο Σάαντι και να ισοφαρίσει για τους νεοφώτιστους. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Έντγκαρ Ίε αποτελείωσαν το Στρασβούργο. Με εφτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και 12 ήττες το σύνολο του Γκαλτιέ καταλαμβάνει την 17η θέση του πρωταθλήματος.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στην αντίπερα όχθη, η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Παρί έχει θέσει ήδη τα θεμέλια για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Την τελευταία χρονικά αγωνιστική αντιμετώπιζε την Μονπελιέ που κατείχε μέχρι πρότινος την καλύτερη άμυνα στο Σαμπιονά. Οι γηπεδούχοι με θελκτικό ποδόσφαιρο «έπνιξαν» την αντίπαλό τους και νίκησαν με το ευρύ 4-0. Η τριάδα των Νειμάρ, Καβάνι, Ντι Μαρία, για ένα ακόμη ματς ήταν εξαιρετική, χαρίζοντας στο κοινό στιγμές απείρου κάλλους με τις ενέργειες τους. Πλέον οι Παριζιάνοι μετρούν 19 νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες, με συντελεστή τερμάτων 72-17, διαθέτοντας την καλύτερη επίθεση αλλά και άμυνα της κατηγορίας.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.