Για την 26η αγωνιστική της Ligue 1, η Λιλ υποδέχεται την Λυών (18:00).

Μετά την πρόσληψη του νέου τεχνικού, η Λιλ κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες να αποφύγει τις θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό. Πάντως απέχει από την επικίνδυνη ζώνη έναν βαθμό, και τα επόμενα ματς για τους Λιλουά χαρακτηρίζονται ως τελικοί. Την προηγούμενη αγωνιστική έμεινε στο 2-2 κόντρα στην Ναντ εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι παρά το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν αντέδρασαν στο 67′ με τον Μοτίμπα, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκαν πάλι πίσω στο σκορ. Όμως με τρομερά ψυχικά αποθέματα ισοφάρισαν σε 2-2 έχοντας για σκόρερ τον Πέπε στο 81′. Το σύνολο του Γκαλτιέ με ρεκόρ 7-5-13, λαμβάνει την 16η θέση της βαθμολογίας συλλέγοντας 26 βαθμούς.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Η Λυών από την άλλη μεριά «έχασε» μέσα από τα χέρια της την δεύτερη θέση διότι τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές μέτρησε απανωτές ήττες. Πλέον από την τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, απέχει τέσσερις βαθμούς. Στον αγώνα απέναντι στην Ρεν δεν μπόρεσε να προστατεύσει την έδρα της και ηττήθηκε με 2-0. Κάζρι και Λεά τιμώρησαν την απροσεξία των γηπεδούχων στο 5ο και 93ο λεπτό αντίστοιχα. Οι Λιοναί με ρεκόρ 14-6-5, και συντελεστή τερμάτων 54-30, καταλαμβάνουν την τέταρτη θέση της βαθμολογίας και θέτουν ως στόχο μια καλή πορεία στην διοργάνωση του Europa League.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.