Για την 29η αγωνιστική της Ligue 1, το Στρασβούργο υποδέχεται την Μονακό (21:45).

Το νεοφώτιστο Στρασβούργο φιγουράρει στα χαμηλά κλιμάκια της κατηγορίας απέχοντας από την ζώνη του υποβιβασμού τρεις πόντους. Την περασμένη αγωνιστική δεν τα κατάφερε στην έδρα της Καέν, αφού γνώρισε την ήττα με 2-0. Παρά την κατοχή μπάλας οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 43′ μετά από όμορφο τέρμα του Κριβέλι. Το τελικό χτύπημα για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Γκιλμπέρτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Έτσι το σύνολο του Λορέι μετρά οχτώ νίκες, εφτά ισοπαλίες και 13 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 32-49, ευρισκόμενο στην 15η θέση του πρωταθλήματος, έχοντας συλλέξει 31 βαθμούς.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Μονακό έχει σαφές προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης αφού έχει αυξήσει την διαφορά της από την τρίτη Μαρσέιγ στους τέσσερις βαθμούς και από την τέταρτη Λυών στους εννέα. Οι Μονεγάσκοι την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησαν 2-1 της Μπορντό στο Πριγκιπάτο. Στο 32′ ο Βάντα συνδέθηκε με τα αντίπαλα δίχτυα, όμως πριν κλείσει το ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 45′ ο Γιόβετιτς ισοφάρισε προσωρινώς για λογαριασμό των γηπεδούχων. Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 69′ μετά το τέρμα που σημείωσε ο Ρόνι Λόπες. Πλέον το συγκρότημα του Ζαρντίμ με ρεκόρ 18-6-4 και συγκομιδή τερμάτων 69-30 είναι πολύ κοντά στην επίτευξη του στόχου του.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.